راهنمای جامع استفاده از سیستم آموزش آنلاین به وسیله نرم افزار Adobe Connect

1. معرفی نرم افزار Adobe Connect

ادوب کانکت یک سکوی کنفرانس وب است که تجربیات مشترکی را شامل می شود؛ از ویدیو، صدا، اشتراک گذاری صفحه نمایش، نظرسنجی و گپ و گفت گرفته تا پرسش و پاسخ و به اشتراک گذاری اسناد و موارد دیگر.

ادوبی کانکت با امکانات و ابزارهای خود، کاربران را قادر می سازد تا کلاس های آموزشی و جلسات خصوصی و سمینارهای تحت وب یا به اصلاح وبینار برگزار کنند. با این نرم افزار به راحتی می توان یک دانشگاه مجازی راه اندازی کرد. می توان نامحدود جلسات خصوصی برای سازمان ها و شرکت ها فراهم کرد تا مدیران و کارشناسان از هر جای دنیا فقط با استفاده از اینترنت با یکدیگر صحبت کرده و تصویر همدیگر را ببینند و محتوای قابل ارائه در جلسه مانند یک فایل پاورپوینت را به اشتراک بگذارند.

2. نصب و راه اندازی نرم افزار ادوبی کانکت

ابتدا نرم‌افزار ادوبی کانکت را با توجه به سیستم عامل خود از طریق یکی از درگاه های معتبر دانلود و نصب نمایید، در غیر این صورت می توانید از لینک کمکی ذیل استفاده نمایید.

3. ورود به نرم افزار ادوبی کانکت

پس از کلیک بر روی آیکن برنامه و ورود به برنامه، وارد صفحه زیر می‌شوید.

صفحه اول نرم‌افزار ادوبی کانکت

برای ورود به کلاس آموزشی در محل مشخص شده در تصویر فوق، آدرس لینکی که در اختیار شما قرار گرفته است را وارد کنید و سپس بر روی Continue (ادامه) کلیک کنید.

صفحه ورود به اتاق

برای ورود به اتاق، اعضا می‌توانند نام کاربری (شماره تلفن همراه) و کلمه عبور (کد ملی) را وارد کرده و با کلیک بر روی Enter Room وارد اتاق شوند.

صفحه اصلی کلاس

در هنگام برگزاری کلاس، ویدیو مربوط به استاد یا صفحه دسکتاپ و تخته مجازی و تمام مستندات از قبیل فایل PDF و Powerpoint قابل نمایش و مشاهده است.

4. گزینه‌های نرم‌افزار

به عنوان شرکت کننده به صورت پیش‌فرض دسترسی شما به گزینه اشتراک گذاری صدا و تصویر غیرفعال است. به منظور مکالمه با اساتید و گفت و گو ضروری ست به صورت مجازی دست خود را بالا ببرید. این کار از طریق گزینه raise hand که در تصویر زیر مشاهده می کنید قابل انجام است.

پس از بالا بردن دست، با تایید استاد، بخش مربوط به اشتراک گذاری صدا و یا تصویر برای شما فعال می شود.

فعال سازی اشتراک گذاری صدا

با کلیک بر روی گزینه Connect my audio اشتراک گذاری صدا برای شما فعال می‌شود:

پس از فعال سازی اشتراک گذاری صدا، 3 گزینه اصلی پیش روی شما خواهد بود:

Mute My Microphone : صدای شما به طور موقت صامت می شود و می توانید مجدد آن را فعال کنید.

Disconnect My Microphone : درخواست اشتراک گذاری صدا برای شما غیرفعال می شود و برای فعال سازی مجدد باید از Raise hand استفاده کنید.

نکته : دسترسی صدای شما از طریق اساتید و میزبان ها قابل کنترل است و بنابر شرایط امکان قطع یا وصل دسترسی شما توسط ایشان وجود دارد.

Adjust Microphone Volume : در صورت نامطلوب بودن صدا با انتخاب این گزینه صدای خود را آفزایش یا کاهش دهید. بالا بردن بیش از اندازه صدا باید ایجاد نویز در صدای شما می شود بنابراین باید در انتخاب میزان صدا دقت کرد.

فعال سازی اشتراک گذاری تصویر

مطابق با تصویر زیر، بر روی آیکن دوربین کلیک کنید و یا گزینه Start My Webcam را انتخاب کنید. پس از تنظیم دوربین و تصویر بر روی Start Sharing کلیک کنید تا تصویر دوربین برای تمام اعضای اتاق به اشتراک گذاشته شود.

در هر زمان با کلیک بر روی آیکن توقف در کادر قرمز پایین، ویدیو تصویر شما به طور موقت متوقف می‌شود و با کلیک رو روی ضربدر یا دکمه Stop اشتراک تصویر شما کاملا قطع می‌شود.

همچنین می‌توانید برای ارتباط های کوتاه و رد و بدل کردن پیام و یا سوالات خود  از پنل چت نیز استفاده کنید.

(به دلیل ناسازگاری نرم افزار در تایپ حرف “ی” پیشنهاد می شود در هنگام استفاده از پنل چت، از تایپ با حروف فارسی خودداری نمایید و یا تنها حرف “ی” را با استفاده از کلید ترکیبی  Shift + X   وارد نمایید.)