تور خلاقیت و نوآوری

تور خلاقیت

یكی از مشكلات فضای كسب و كار، نیروهای دانش آموخته بدون مهارت هستند كه صاحبنظران، راهكار رفع این مشكل و توسعه كشور را در ایجاد ارتباط بین مراكز دانشگاهی، صنایع و بازار كار می­دانند. از طرفی بخش دولتی امكان كمی برای استخدام و جذب نیرو دارد و بیشترین سهم اشتغالزایی با بخش خصوصی به ویژه بخش صنعت است كه ورود به آن نیاز به مهارت ویژه دارد. بر اساس اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اكنون 40 درصد بیكاران كشور دانش‌آموختگان دانشگاه­ها هستند. برای كاهش آمار بیكاری در قشر تحصیل كرده دانشگاهی باید مهارت آموزی در اولویت قرار بگیرد. علاوه بر این زمانیکه از سنين پايه آموزش­هاي کسب و کار و كارآفريني دربرنامه­های آموزشی افراد گنجانده شود در آينده معضل بيكاري کمتر نمود پیدا خواهد کرد چرا كه ديگر نسلي كه جوياي كار باشند وجود نخواهد داشت و در حقیقت دانش آموزان به كارآفرينان آینده تبدیل خواهند شد.

در این راستای مرکز نوآوری و شتابدهی تگ با هدف پرورش خلاقیت؛ افزایش مهارت در کارهای تیمی؛ برنامه­ ریزی شخصی بلند مدت؛ شناسایی افراد خلاق و نوآور؛ مهارت­های افزایش تحمل شکست و آشنایی با رشته­ های دانشگاهی و حوزه کاری مرتبط با آنها؛ از تاریخ 13 شهریور ماه لغایت 2 آبان 1399 اقدام به برگزاری تور نوآوری و خلاقیت در محل این مرکز نموده است.

مخاطبان این تور شامل دانش­آموزان گروه سنی 14 تا 18 سال؛ دانشجویان و فارغ­التحصیلان و علاقه­مندان حوزه کارآفرینی و کسب و کار بودند که طی مدت 75 ساعت بصورت حضوری و آنلاین تحت آموزش مربیان ومنتورهای متخصص و با تجربه در حوزه کسب و کار و کارآفرینی قرار گرفتند. مربیان و منتورها طی 8 مرحله به آموزش مخاطبان پرداختند که این مراحل عبارتند از: خلاقیت و ایده پردازی؛ مهارت حل مساله  و  تصمیم­ گیری؛ مدیریت زمان و هدف­گذاری؛ مهارت­های شخصیتی و رفتاری؛ مهارت­های ارتباطی؛ کار تیمی و رهبری؛ بازاریابی و فروش؛ کارآفرینی و کسب و کار.

از ویژگی­های کلیدی و متمایز این دوره نیز می­توان به موارد زیر اشاره کرد: بهره­گیری از تمرین­های گروهی و بازی و سرگرمی­های کاربردی فکری، خلاقانه و کارآفرینانه؛ استفاده از تجارب بین­المللی در زمینه شناخت مهارت­ های مورد نیاز؛ طراحی دوره با استفاده از تجارب اساتید و صاحبنظران در زمینه کارآفرینی و کسب و کار، روانشناسی و مشاوره تحصیلی و شغلی؛ ارزیابی عملکرد شرکت­کنندگان از طریق برگزاری جلسات آموزشی آنلاین با منتورها؛حضور مشترک اساتید روانشناسی در کنار اساتید کسب و کار و کارآفرینی؛ آشنایی با مهارت­ های مورد نیاز جهت دستیابی به موفقیت­های شغلی برای نوجوانان و جوانان خلاق و کارآفرین.